publikacje

Wróć do listy

b.t. [Kochana Pani Żaniu! Jak się zaczyna …]

Dwa listy do Żanny Kormanowej od byłej uczennicy, która po wojnie wyemigrowała do Palestyny.

7.06.1987 r. - Autorka opisuje swoje życie. Adres Kormanowej otrzymała od Janki.  Wraca ostatnio często wspomnieniami do lat szkolnych i bardzo chciałaby wiedzieć, co teraz słychać u jej ukochanej nauczycielki.

Na samym początku wojny opuściła z rodzicami Warszawę i zostali zesłani do prowincji Archangielskiej. Żyli w bardzo trudnych warunkach, głęboko w lasach, na wykarczowanym kawałku ziemi. Po skończeniu wojny przyjechali do Szczecina, ale nie chcieli zostać w Polsce. Ona bardzo tęskniła za Warszawą swych wspomnień, ale gdy później przyjechała tam w odwiedziny do Janki, nie znalazła ani śladu po tamtej Warszawie sprzed wojny.

Żyje w Izraelu już 40 lat, czyli większość swego życia. Jej rodzice zmarli. Ona rozwiodła się z pierwszym mężem. Jej obecny mąż jest nadzwyczajnym towarzyszem życia i wspaniałym ojcem. Mają dwójkę dorosłych dzieci, syna Igala i córkę Tamar. Oboje mają już swoje rodziny i dzieci.

Mąż jest emerytowanym chemikiem, a jego hobby to historia. Syn jest architektem, a córka adwokatem. Eda pracowała jako bibliotekarka w „Wizo” – jeździła z biblioteką po granicznych miastach i wsiach, gdzie nie było czytelni. Bardzo kochała tę pracę. Później pracowała na uniwersytecie, a następnie zorganizowała czytelnię dla inżynierów i architektów w Tel-Avivie. Gdy zachorowała na serce, musiała rzucić pracę.

Bardzo prosi Kormanową o list. Na końcu listu jest również dopisek od męża Edy, Maxa.

W post scriptum podaje nazwiska koleżanek ze szkoły (Kaleczanek), które mieszkają w Tel-Avivie: Krysia Rozenblatt, Riwa Gorodecka, Dorka Fajn, Anka Cytryn, Ita Brajnin i siostry Grynbaum oraz w Haifie - Zosia Hepher.

11.07.1988 r. – List pisany przez Edę i jej męża Maxa. Zamierzają przyjechać do Polski w sierpniu i chcieliby się spotkać z Kormanową. Opisują dokładnie swoje plany podczas kilkudniowego pobytu. Edzie bardzo zależy na spotkaniu ze swoja byłą nauczycielką, ponieważ nie ma już w Polsce nikogo poza nią. Mąż ma jeszcze przyjaciół w okolicy Katowic i mają ich odwiedzić.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. - korespondencja do Żanny Kormanowej
Miejsce powstania: 
Tel-Aviv, Izrael
Opis fizyczny: 
rps., s. 27-29, 31, złoż.; ; 29,5 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1987 do 1988
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/495
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list