publikacje

Wróć do listy

b.t. [Ja Jadwiga Zarzycka…]

Losy dziecka w czasie II wojny światowej. Autorka urodziła się 16.09.1939 r. w Mołodecznie, woj. wileńskie. W dniu 10.02.1940 r. została deportowana razem z matką i starszą siostrą do wsi Leonidowka, koło miasteczka Szczerbakty, Pawlodarska Obłast, Cerupiński Rejon. Ojciec został aresztowany przez Rosjan, udem ocalał, wstąpił do Armii gen. Andersa.

Autorka opowiada o życiu na stepach, gdzie cierpieli zimno i głód. Dowiadujemy się, jak zdobywali jedzenie, jak szerzyły się choroby. Gdy zmarła matka, dziewczynki zostały rozdzielone. Siostrę wzięła nauczycielka, zaś Jadwigę jej koleżanka, która miała też swoją córeczkę Danusię. Po powrocie do kraju siostry spotkały się na krótko (obie znalazły się w jednym wagonie razem z innymi sierotami), po czym znowu je rozdzielono. Obca kobieta zabrała siostrę Jadwigi i nie podała nawet adresu, dokąd ją zabiera. Jadwiga trafiła 26.06.1946 r. do Punktu Repatriacyjnego w Zbąszyniu, pow. Nowy Tomyśl, woj. poznańskie. Na stacji kolejowej spotkała p. Agnieszkę Kokot, która prowadziła bufet, a równocześnie była kierowniczka Biura Repatriantów. Kobieta zaopiekowała się nią i po trzech miesiącach pobytu dziewczynki w sierocińcu w Mielrzynie koło Gniezna (prowadzonego przez siostry zakonne) zabrała ją do siebie. Kobieta była wdową, miała dużo starszego syna. Jadwiga poszła do I klasy w Zbąszyniu i pozostała tam aż do V klasy. Później rodzina przeniosła się do Rzepina, woj. Zielona Góra, gdzie Jadwiga ukończyła VII klasę. Przybrana matka znalazła w międzyczasie ojca Jadwigi i siostrę, którą również zabrała do siebie. W tym czasie upaństwowiono prywatne biznesy i wkrótce p. Kokot zmarła. Siostry zostały same w Rzepinie. Jadwiga ukończyła szkołę podstawową i poszła do szkoły Rachunkowości Rolnej w Zieleńcu k. Gorzowa Wlkp. Zamieszkała w internacie, następnie przez krótki okres pracowała w Urzędzie Celnym w Rzepinie.

W 1958 r. przyjechała do ojca do Anglii i tu została. Wyszła za mąż za Lucjana Zarzyckiego i miała z nim 3 dzieci: Barbarę, Danutę i Ryszarda. Od 39 lat jest wdową, obecnie na emeryturze.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Erdington/ Birmingham/Wlk. Brytania
Opis fizyczny: 
mps., 2 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AWII/3619
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia