publikacje

Wróć do listy

b.t. [Halusiu najmilsza. Bardzo …]

Zbiór listów do Haliny Martin. Kobiety znają się z dawnych czasów, jeszcze z dzieciństwa Haliny. Później Martinowa ukrywała Paneczkę (tak dzieci w Pawłowicach nazywały Czernecką) w czasie okupacji, najpierw w warszawskim mieszkaniu, potem w majątku Pawłowice.

Listy dotyczą głównie spraw prywatnych. Autorka bardzo interesuje się życiem Haliny, mieszkającej od 1946 r. w Londynie. Jest jej bardzo bliska. Pisze, jak wiele Halina dla niej znaczy. Poznała się na niej od razu, doceniła jej wartość jako człowieka i bardzo ją pokochała. Doznała od niej wiele dobroci. Autorka żyje jej sprawami, czeka na jej listy, są dla niej, zwłaszcza pod koniec życia, ważnym kontaktem ze światem. Jest informowana o wszystkich ważnych wydarzeniach rodzinnych Haliny(śmierć Wiktora, rozwód Kai, jej nowy związek). Omawia z Haliną problemy jej córek, a nawet wnuków. W jednym z listów pisze, że Kaja jest bardzo podobna do Haliny, postępuje podobnie, jak Halina w jej wieku. Dla niej również miłość do mężczyzny jest na pierwszym miejscu.

Pisze też dużo o swojej rodzinie – o siostrach, Teci i Marylce, o chorobie i śmierci Dzidka, męża Marylki. We wcześniejszych listach jest jeszcze mowa o jej wyjazdach do rodziny, na wypoczynek. Z czasem wyjazdy ją coraz bardziej męczą, najlepiej czuje się we własnym domu. Mieszkającą w Warszawie rodzinę odwiedza coraz rzadziej, nie chce być dla nich ciężarem. Poza tym Warszawa ją przytłacza, czuje się zagubiona w wielkim mieście. Są także wzmianki o jej pracy naukowej. Początkowo pracuje jeszcze w Zakładzie, choć już przeszła na emeryturę. Wspomina o swoich uczniach, doktorantach. O swoich osiągnięciach  naukowych pisze niewiele i ze skromnością.

Przewijają się również informacje o wspólnych znajomych, m.in. o Lince (Halina Dodek) i jej rodzinie, a przede wszystkim o Bolku, dawnej miłości Martinowej z czasów okupacji. Przekazuje Halinie aktualne informacje o nim, ponieważ ma z nim stały kontakt, mężczyzna odwiedza ją od czasu do czasu. Bolek ma szczęśliwą rodzinę, żonę Krystynę, dwie córki (potem rodzi mu się wnuk), dobrą pracę. Bardzo dużo jeździ po świecie. Nadal ciepło i serdecznie wspomina Halinę.

Autorka, na prośbę Haliny, wspomina o jej ojczymie, Wiktorze Przedpełskim, którego Halina traktowała jak ojca i bardzo go kochała i ceniła. Przyjaźnił się z Michałem [prawdopodobnie chodzi tu o brata Tadeusza, męża Czerneckiej]. Widywała go najczęściej w sytuacjach towarzyskich, przy okazji odwiedzin Michała. Był to człowiek niekonwencjonalny zarówno w poglądach jak i w zachowaniu. Dom Przedpełskich robił na niej wrażenie swą niezwykłością, brakiem snobizmu, prostotą w przyjmowaniu gości. Był to dom patriarchalny, w którym panował kult dla pana Wiktora. W warszawskim mieszkaniu na Ikara nie było antyków, inaczej niż w Pawłowicach.

Listy są bardzo osobiste, czuć w nich ciepły stosunek obu kobiet do siebie nawzajem. Czernecka pisze o swoim samopoczuciu, ale bardziej duchowym niż fizycznym. Chociaż wiadomo, że jest osobą bardzo schorowaną, raczej niewiele pisze o swoich dolegliwościach. Bardzo mocno odczuwa samotność, zwłaszcza w ostatnim okresie życie. Czuje się opuszczona przez wszystkich. Została sama w Łodzi, znajomi poumierali, uczniowie też zapomnieli o niej. Coraz więcej pisze o starości. Ma dużo czasu na myślenie i dzieli się tymi przemyśleniami ze swą przyjaciółką. Tradycyjnie co roku wysyła jej opłatek na Boże Narodzenie.

W teczce znajdują się również listy Haliny Martin do Anny Wałek-Czerneckiej.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. – korespondencja do Haliny Martin
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
rps., 117+21 (druk) s. luź.; ; 30 cm i mniej
Technika zapisu: 
druk
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1962 do 1977
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/25, 242
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Uwagi: 
Listy znajdują się w dwóch teczkach.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list