publikacje

Wróć do listy

b.t. [Halusiu, Kochana Halusiu!...]

List i dwie kartki do Haliny Martin.

Kartki pochodzą z 1971 i 1972 r. Obie pisane w okresie wielkanocnym, zawierają życzenia świąteczne. W pierwszej autorka pisze o jakiejś niespodziance, która przyszła do nich w paczce. W drugiej wyraża swój niepokój z powodu długiego milczenia Haliny. Zastanawia się, co może być tego przyczyną i czy wszystko u niej w porządku.

List pisany jest w 1973 r., po śmierci męża Haliny. Autorka zna ją jeszcze z czasów okupacji. Bywała gościem w majątku Pawłowice, którym Martinowa zarządzała. Dodek to nazwisko męża autorki, Eugeniusza, zw. Evżen, którego poznała właśnie w Pawłowicach. Już wtedy nazywano ją Linka – tak podpisała swój list.

List jest pełen ciepła i współczucia dla wdowy. Oboje z mężem modlili się w intencji Wiktora Martina w zborze ewangelickim na pl. Małachowskiego w Warszawie. Linka pyta, jak się czuje adresatka, czy jest z nią jej matka, co słychać u jej wnuków. Cieszy się, że przeprowadza się do nowego mieszkania.

Dalej są podziękowania za paczkę od Martinowej i trochę informacji o bieżących sprawach w rodzinie Dodków. Musieli wziąć do siebie jej matkę z powodu posuniętej sklerozy. Jest im teraz bardzo ciężko. Kazikowie jeszcze nie mają swojego mieszkania (mają dostać latem). Młodszy syn kończy technikum elektroniczne. Evżen bardzo nerwowo to wszystko przeżywa, a Lince „wysiada serce”.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. – korespondencja do Haliny Martin
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
rps., 4 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1971 do 1973
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/25,29
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list