publikacje

Wróć do listy

b.t. [Drogi Panie Staszku!...]

Dwa listy do Stanisława Aronsona z Tel-Avivu, byłego członka AK. Na początku autorka przedstawia się w kilku słowach, powołując się na wspólnych znajomych. Pisze, że w konspiracji była od zawsze, dlatego zna wiele osób, zwłaszcza z pokolenia dr Józefa Rybickiego, kpt. „Andrzeja”. Podaje też dane kontaktowe do Zofii Breskin z Tel-Avivu, która może mu więcej o niej opowiedzieć.

Autorka powołuje się na list Aronsona, który czytała w prasie, gdzie wystąpił przeciwko pomówieniom AK o wymordowaniu Żydów. Chciałaby zaprosić go na obchody 50-lecia Koła AK w Londynie (maj 1997 r.), żeby zabrał tam glos i zaświadczył, że nie należy posądzać AK w czambuł o antysemityzm. Zarząd Koła podjął tę myśl z entuzjazmem i upoważnił ją do skontaktowania się z nim w tej sprawie. Jego adres dostała od Bolka Góreckiego, a od „Stasinka”, który również z entuzjazmem poparł ten pomysł, dowiedziała się, że Aronson ma córkę w Londynie i często ją odwiedza. Wyraziła chęć spotkania się z nim przy najbliższej okazji.

W teczce znajduje się karta ewidencyjna Aronsona, zawierająca informacje na temat jego przynależności do AK. Dowiadujemy się z niej, że Aronson nosił pseudonimy: „Rysiek” i „Mały Rysiek”, a jego dowódcami byli Stanisław Sosabowski, ps. „Stasinek” i Bolek Górecki, ps. „Snica”.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
b.t. – korespondencja do Stanisława Aronsona
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
mps., 2 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1996 do 1997
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/39
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list