publikacje

Wróć do listy

b.t. [Drogi Panie Kolego…]

List Haliny Martinowej w kilku sprawach związanych z tematyką AK. Nazwisko adresata nie jest podane, ale z treści wynika, że on także zajmuje się tą tematyką, wydając Kronikę Historyczną w Chicago.

Autorka dziękuje za zaproszenie do Chicago, ale obecnie nie może z niego skorzystać, ponieważ zajmuje się ciężko chorą matką.

Przechodząc do kwestii merytorycznych, zwraca uwagę na ważną sprawę, tzw. „pomocy” sowieckiej. Była na ten temat dyskusja na łamach Zeszytów Historycznych, pomiędzy Nowakiem i Siemaszko. Na zakończenie zamieszczono jej list wyjaśniający sprawy, które były obce obu dyskutantom, a które ona znała z własnych doświadczeń i dokumentów.

Dalej autorka porusza kwestię uznania Armii Krajowej za Kombatantów, co miało ich strzec, na mocy Konwencji Genewskiej, przed mordowaniem. Późne przyznanie im statusu żołnierzy, a nie „bandytów”, było spowodowane głównie ociąganiem się Stalina w tej kwestii. Ostatecznie Anglicy i Amerykanie przyznali im te prawa bez zgody Stalina.

Wyjaśnia również kwestie komunikacji między sztabem AK i Rokossowskim. Była informacja o połączeniu telefonicznym przez „studzienkę” na Pradze i godzinach połączeń, ale Sowieci nigdy z tego nie skorzystali.

Autorka nawiązuje dalej do listu Vladimira L. Kozłowskiego z Kankakee w stanie Illinois, który sprawił jej olbrzymią przyjemność. [List znajduje się w tej samej teczce. Kozłowski bardzo dziękuje za przekazane mu uwagi Martinowej dotyczące jego relacji, p.t. „Baon Wigry”. Wyjaśnia, że pisał to z pamięci, jako dowódca plutonu Kompanii Szturmowej. Nie jest historykiem, dlatego mógł popełnić pewne nieścisłości. Jest pod wrażeniem wiedzy Martinowej, jej znajomości spraw podziemia i AK. Informuje też, że w Studium Polski Podziemnej jest teczka na jego temat.] Martinowa obawiała się, że może czuć się dotknięty jej uwagami, ale chodziło jej tylko o prawdę historyczną. Przyznaje, że nie wiedziała o istnieniu jego teczki w Studium Polski Podziemnej i obiecuje, że do niej zajrzy po powrocie do Londynu. We wspomnianym archiwum znajduje się tak duża ilość dokumentów i relacji, że należałoby je zdigitalizować, ale to wymaga dużo czasu i pieniędzy.

Na koniec oferuje swoją pomoc w sprawdzaniu dokumentacji i przesyła czek na 10 USD za prenumeratę Kroniki Historycznej z prośbą o przesyłanie jej na adres londyński.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Nowy Jork (USA)
Opis fizyczny: 
mps., 1 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1983
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/32
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
piątek, Lipiec 8, 1983
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list