publikacje

Wróć do listy

b.t. [Droga Żaniu! Z listu …]

List do Żanny Kormanowej. Wynika z niego, że kobiety znają się od wielu lat, choć nie mają kontaktów na co dzień. Autorka wraz z rodziną mieszkają na Śląsku i rzadko bywają w Warszawie. Ostatni jej dłuższy pobyt w stolicy związany był z chorobą, z której już wyszła, ale nie jest jeszcze we właściwej formie, nie porusza się swobodnie (porażenie nerwu strzałkowego). W archiwum nie pracuje już od półtora roku – jest na rencie inwalidzkiej. Zajmuje się domem i pomaga mężowi [Henrykowi Wolińskiemu]. Jest on adwokatem i oprócz swojej pracy ma też zajęcia w Zrzeszeniu Prawników, które wydaje liczący się skorowidz przepisów prawnych i orzecznictwo sądowe i arbitrażowe. I właśnie w tych dodatkowych pracach mu pomaga. Ich dzieci są już samodzielne. Danusia jest magistrem rolnictwa i pracuje w zakładzie mleczarskim. Wyszła za mąż za kolegę ze studiów. Oboje mieszkają z nimi. Jurek też się ożenił, ale mieszka gdzie indziej. Pracuje na kopalni, a jego żona studiuje filologię w Krakowie.

Autorka martwi się o Tosię [Teodozję Gołąb], od której nie miała wieści od ponad pół roku. Ma wrażenie, że jej emigracja to nie była dobra decyzja. Nie zawsze ją rozumie, ale cieszy się, gdy jest pogodna.

Na koniec autorka składa Kormanowej życzenia świąteczne i noworoczne i wyraża chęć spotkania się. Prosi też o przekazanie pozdrowień pani Tarskiej.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. - korespondencja do Żanny Kormanowej
Miejsce powstania: 
Katowice
Opis fizyczny: 
rps., s. 41-44 złoż.; ; 20 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/500
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
czwartek, Grudzień 17, 1959
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list