publikacje

Wróć do listy

b.t. [Droga Wando! Pod wrażeniem..]

List do Wandy Lesisz, żony Tadeusza Lesisza. Autorka jest pod wrażeniem opowiadań męża Wandy pt. „Od deski do deski”, które ukazały się w prasie. Już dawno obiecała jej napisać wspomnienia z dzieciństwa.

Dalej autorka opowiada o wydarzeniach z dzieciństwa, kiedy z matką mieszkały nad morzem, w Gdyni [okres międzywojenny]. Opisuje podróż do Pucka pociągiem, był to eszelon wojskowy. Podróżowały z wojskiem jako rodzina wojskowa. Po drodze zatrzymali je Niemcy na granicy i nie chcieli wypuścić. Na pomoc przyszli Anglicy, którzy stacjonowali wówczas w Wolnym Mieście Gdańsk. W Pucku, który był mało przyjaznym miejscem dla dzieci, na szczęście zatrzymały się krótko. Przeniesiono je do Gdyni, gdzie zamieszkały w jedynym murowanym domu we wsi. Ze swego łóżka mała Halinka obserwowała morze i wypływające z redy okręty. Znała ich nazwy i doskonale je rozpoznawała. Szybko stała się też pupilką marynarzy, zabierali ją w morze. W Gdyni był kurhaus, gdzie stał fortepian. Grywał na nim Stoklassa, godzinami siedziała skulona pod fortepianem i słuchała jego gry. W tym kurhauzie obchodzono uroczyście zdobycie Wilna. Wszyscy obserwowali przylot hydroplanu.

Halina była jeszcze raz w Gdyni w 1935 r., już jako dorosła, z ekipą ministra Eugeniusz Kwiatkowskiego. Spotkała wtedy Stoklassę, który jej nie poznał od razu.

Te same wydarzenia w nieco rozbudowanej formie autorka opisuje w artykule „Moje morze”, który ukazał się w dwóch częściach w Tygodniu Polskim w październiku 1998 r.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. – korespondencja do Wandy Lesisz
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
mps., 5 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2004
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/140
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
poniedziałek, Maj 3, 2004
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list