publikacje

Wróć do listy

b.t. [Droga Towarzyszko. Bardzo gorąco …]

Listy do Żanny Kormanowej pisane na przestrzeni prawie dwóch dekad. Poruszane są w nich sprawy zarówno zawodowe (praca naukowa), jak i prywatne (zdrowie jej i członków rodziny).

4.10.1957 r. – Autorka dziękuje Kormanowej za pomoc w przyspieszeniu sprawy jej zatrudnienia. Rozmawiała o tym z prof. Gąsiorowską, która była dla niej bardzo serdeczna i życzliwa. Przekazała jej, że rozmawiała w jej sprawie z dziekanem Zajączkowskim i prof. Missalową, którzy mają postawić na radzie wydziału wniosek o przyjęcie jej do pracy. Teraz największa trudność to przeforsowanie tego wniosku. Potrzebne będzie dobre uzasadnienie, które w imieniu kierownictwa zakładu ma przygotować prof. Missalowa. Prosiła ona, żeby Kormanowa napisała charakterystykę jej pracy i ew. postępów w pracy naukowej w okresie nauki w Instytucie. W związku z tym autorka prosi Kormanową o te kilka słów o niej. Na koniec pisze o swoich problemach zdrowotnych (stawy biodrowe, nieżyt żołądka).

21.01.1963 r. – Autorka żali się na problemy zdrowotne w jej najbliższej rodzinie – choroby córki, męża, matki, brata. Przy tym wszystkim jej cukrzyca wydaje się błahostką. Te nieustanne kłopoty odciągają ją od pracy doktorskiej. Wysyła Kormanowej kilka swoich prac. W druku ma trzy interesujące rzeczy: o związkach zawodowych, o jednolitym froncie i recenzję pracy A. Giusberta o Łodzi. Poza tym zamieściła trochę tekstów w Przeglądzie Włókienniczym.

16.12.1974 r. (sygn.503) - List do Żanny Kormanowej. Autorka odpowiada na propozycję wzięcia udziału w sesji naukowej, która jest bardzo interesująca, ale ma pewne obawy. Przede wszystkim nie czuje się zbyt mocna w tej tematyce. Dopiero zaczyna swe badania nad ruchem robotniczym i zastanawia się, czy to upoważnia ją do zabrania głosu na ten temat. Mogłaby jedynie zabrać głos „przyczynkarski” i to w zakresie chronologicznym i tematycznym jej badań.

Poza tym w czerwcu zdała kolokwium habilitacyjne, przedmiotem jej rozprawy była „Struktura i działalność organizacyjna KPP okręgu łódzkiego 1918-1926”. Nadal drąży ten temat. Opisuje swoje plany naukowe na najbliższą przyszłość.

Ostatnio ma większe kłopoty ze zdrowiem – do chorej wątroby dołączyły serce, gardło, oczy i uszy. Być może będzie musiała się poddać operacji, co może utrudnić jej plany naukowe.

Autorka pisze też o sprawach rodzinnych. Ma córkę Małgosię (17 lat). Mieszka z nimi także jej siostrzenica, Ewa, studentka medycyny, której ojciec porzucił rodzinę. Zdzicho, mąż autorki, pochłonięty jest pracą i niewiele interesuje się domem. Jej ojciec zmarł na raka mózgu, a matka ostatnio podupadła na zdrowiu. Musi do niej jeździć raz w tygodniu, by pomóc w prowadzeniu domu.

10.11.1975 r. – Ma bardzo dużo pracy zawodowej i społecznej. Do tego troski dnia codziennego - choroba matki (rozległy zawał serca), coraz to nowe problemy córki. To wszystko powoduje, że musi ograniczyć swoje badania, z wielu projektów będzie musiała zrezygnować. Tym bardziej, że obciążenia administracyjne są coraz większe. Wysyła Kormanowej ostatnie swoje prace.

Poza tym w zbiorze jest kilka listów niedatowanych. Dotyczą one głównie spraw naukowych, m.in. związanych z obroną pracy doktorskiej autorki. Pojawiają się tam także wątki prywatne. Wachowska pisze o wspólnym urlopie z mężem (Zdzichem) i córką (Małgosią), o zawale ojca, o chorobie teściowej, o problemach siostry.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. - korespondencja do Żanny Kormanowej
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
rps., 17 s. pagina varia, luź.; ; 30 cm i mniej
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1957 do 1975
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/503, 507
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Uwagi: 
Listy znajdują się w dwóch teczkach, pod następującymi numerami stron: sygn. 503: s 246-249 sygn. 507: s. 119-120, 299-301, 375-376, 380-385
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list