publikacje

Wróć do listy

b.t. [Droga Pani Żaniu …]

Zbiór kilkunastu listów do Żanny Kormanowej dotyczących głównie spraw prywatnych.  Autorka przybyła z mężem i małą córeczką do Australii tuż po wojnie. Początkowo było im bardzo ciężko, nawet myśleli o powrocie, ale ostatecznie przezwyciężyli wszystkie trudności i życie ułożyło im się bardzo dobrze. Szczególnie dumna jest ze swojej córki, która założyła już rodzinę. Z mężem układa jej się bardzo dobrze, mają dwie córeczki, które są doskonale wychowane i bardzo zdolne. Zięć wykłada na Uniwersytecie statystykę, córka też ma matematyczne wykształcenie i pracuje przy komputerach.

Pierwsze list nawiązują jeszcze do pobytu Kormanowej w Australii (w 1970 r.). W jednym z listów autorka dziękuje za przysłanie książki o Australii, którą Kormanowa napisała po tej podróży. Była zaskoczona tym, że Kormanowa opisała swoje wrażenia z tego pobytu. Duże wrażenie zrobiła na niej trafność niektórych obserwacji. W kolejnych listach autorka niejednokrotnie nawiązuje do aktualnej sytuacji gospodarczo-politycznej w Australii. Pisze o pozytywnych zmianach, które zachodzą po zmianie rządu (1973 r.), Australia przeżywa boom ekonomiczny, bezrobocie spada, w ekipie rządzącej jest duża determinacja do rozwoju kraju.

W końcu 1973 r. córka z mężem (jeszcze bez dzieci) wyjechali na rok do Europy.  Blanka też chętnie by się wybrała w podróż, ale jest to niemożliwe ze względu na chorobę męża, Zygmunta. Niestety Zygmunt umiera w 1974 r. Po jego śmierci zrealizowała to marzenie, odwiedziła koleżanki rozsypane po świecie. O swoich przyjaciółkach sporo pisze w tych listach. Z niektórymi spotyka się w miarę

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. - korespondencja do Żanny Kormanowej
Miejsce powstania: 
Sydney
Opis fizyczny: 
rps., 20 s. luź.; ; 29 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1972 do 1988
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/493, 494
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Uwagi: 
Listy są rozproszone w dwóch teczkach: sygn. 493: s. 7-8, 197, 385-392; sygn. 494 s.37-38, 72-73, 90-91, 146, 416
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list