publikacje

Wróć do listy

b.t. [Droga Pani Teso!...]

Listy do Tesy Ujazdowskiej, redaktor naczelnej Tygodnia Polskiego (wysyłane zwykle drogą faksową). Autorka omawia w nich sprawy redakcyjne. Przesyła swoje teksty do publikacji na łamach tygodnika. Kobiety znają się od lat, darzą się szacunkiem i zaufaniem. W jednym z listów Martin pisze, że zawsze była lojalna wobec Ujazdowskiej i z drugiej strony cieszyła się jej życzliwością. Zawsze mogła liczyć na jej pomoc.

Przesyłane teksty dotyczą zarówno działalności AK podczas okupacji (wspomnienia z Powstania Warszawskiego, wspomnienia o różnych postaciach z AK, np. Grot-Rowecki, „Anoda”, Adolf Pilch, „Zośka”, Henryka Piotrowska „Ewa”), jak i różnych spraw kombatanckich. Czasem prosi o zamieszczenie nekrologów byłych AK-owców, albo apeli o wspomaganie zbiórki na rzez Funduszu Inwalidów AK. Niektóre teksty poruszają też inne tematy, jak np. kwestię zajęcia Zaolzia przez Polaków i radości tamtejszej ludności z wyzwolenia spod opresji rządów czeskich. Innym razem pisze tekst o problemach związanych z willą Przedpełskich w Warszawie, na ul. Ikara 5, którą od lat 70-tych zajmował gen. Jaruzelski. Halina Martin, będąca prawowitą właścicielką tej nieruchomości, od lat walczyła o odzyskanie jej. W jednym z listów odmawia przyjęcia czeku, tłumacząc, że nie musi zarabiać pisaniem. Narzeka jednak, że mimo zaawansowanego wieku (jest po 90-ce) nadal jest zawalona pracą i wiele spraw spoczywa na jej głowie, jak np. przygotowanie Zjazdu Delegatów Koła AK z całego świata, rozległa korespondencja z całym światem. Ubolewa, że coraz trudniej jest jej publikować swoje teksty, bo prasa nie jest zainteresowana, choć są rzetelnymi opracowaniami opartymi na faktach. W rezultacie pisze dużo „do szuflady”.

Artykuły: „Jak ten samotny kołek w płocie”, „Żądamy amunicji”, „Budowa barykady”, „Krzyż harcerski”, „Anoda”, „Wyjście z Warszawy”, „Przypominka” za ś.p. mjr. Adolfa Pilcha, „Dzień pierwszy”, „Dzień trzeci”, „Niski lot”, „przewietrzmy pamięć” (o powstaniu Szarych Szeregów), „Amnestia” (o przeżyciach ludzi wypuszczanych z więzień w 1956 r.)

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
b.t. – korespondencja do Tesy Ujazdowskiej
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
mps., rps., 47 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1999 do 2006
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/29, 77, 140
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Uwagi: 
Większość listów znajduje się w teczce nr 77 (18 s. + 20 s. tekstów do druku). W teczce nr 140 znajduje się 5 listów do Tesy Ujazdowskiej oraz listy do Katarzyny Bzowskiej-Budd, która była redaktor naczelną Tygodnia Polskiego w latach 90-tych.W teczce 29 znajdują się dwa listy z 2003 r.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list