publikacje

Wróć do listy

b.t. [Droga Pani Halino…]

Listy Elżbiety Kotarskiej do Haliny Martin, w sprawie Ilse Glinickiej, która w czasie okupacji niemieckiej ratowała ludzi z rąk gestapo, wyciągała z więzień i obozów.

6.07.1979 r. – Autorka odpowiada na list Haliny Martin w sprawie poszukiwań śladów Ilse Glinickiej. Informuje Halinę, że Morozowicz-Szczepkowska zmarła w 1968 r., tuż po ukazaniu się jej książki „Z lotu ptaka”. Nie udało jej się dotąd nigdzie trafić na opowiadania Glinickiej, prawdopodobnie nie były nigdzie publikowane, jeżeli już to w czasopismach. Próbowała też odnaleźć rodzinę Glinickiej, ale na razie bezskutecznie. Zamierza zwrócić się w tej sprawie do Leona Wanata, który działał konspiracyjnie na Pawiaku. Obiecuje Halinie, że dalej będzie prowadziła poszukiwania, ale prosi o cierpliwość, bo teraz jest bardzo zajęta w redakcji (dopiero wróciła z urlopu). Na koniec wspomina swój pobyt u Martinowej i dziękuje jej za poświęcony jej czas. Deklaruje chęć pomocy i zapewnia, że pamięta o harcerkach, postara się zdobyć ich zdjęcia.

25.07.1976 r. – Kotarska przekazuje kolejne informacje na temat Glinickiej. Z relacji kuzyna jej męża, choć ten niewiele wiedział o Ilse i część informacji przekręcił, ustaliła, że Zygmunt zginął w Starobielsku. Ilse zaś umarła w 1949 r. na raka wątroby. Po wojnie prowadziła jeszcze sklep z antykami na Nowym Świecie. Miała wspólniczkę, ale nie wiadomo, czy żyje. Nowelek nadal nie odnalazła, ale dowiedziała się, że istnieje pamiętnik Ilse i być może uda jej się dotrzeć do niego. Wszystkiego dowiedziała się od siostrzenicy Zygmunta, która razem z matką pielęgnowała Ilse w chorobie. Podała jej kilka nazwisk osób, które znały Ilse, ale nie miała jeszcze czasu się z nimi skontaktować.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. – korespondencja do Haliny Martin
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
mps., 3 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1976
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/169
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list