publikacje

Wróć do listy

b.t. [Dear Mr. Mott,…]

List Haliny Martin do Antony Mott z wydawnictwa Penguin Books Ltd.

Była bardzo zaskoczona, gdy dowiedziała się, że wydawnictwo mogłoby być zainteresowane jej opowiadaniami dotyczącymi polskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. To prawda, że jest w pewnym sensie świadkiem historii. Przygody i niezwykłe zbiegi okoliczności towarzyszą jej całemu życiu. Takim niespodziewanym zdarzeniem było np. to, że pan Lee Pascal powiedział mu o jej istnieniu.

Dalej autorka pisze kilka zdań o sobie, że przez wiele lat miała audycje w Radiu Wolna Europa, a także pisała krótkie opowiadania dla polskiej prasy wydawanej w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i Izraelu. Obecnie pracuje nad historią polskiego harcerstwa podziemnego [Szare Szeregi] w czasie okupacji niemieckiej. Zbiera dokumenty, opracowuje je (daty, fakty, miejsca, itd.), jej archiwum ciągle rośnie. Równolegle pracuje nad książką o kobietach w konspiracji w Polsce w latach 1939-1944.

To, co jej przekazał przez tlefon pan Pascal jest bardzo pociągające. Bardzo chętnie spotkałaby się z p. Mottem i jego żoną na drinka, najchętniej u niej w domu, by pokazać mu, czym się zajmuje.

W tej samej teczce znajduje się fragment pierwszego opowiadania w języku angielskim oraz  listy p. Toniego Motta do Haliny Martin z uwagami do tekstów, a także korespondencja z Anną Corless, która tłumaczyła te opowiadania na język angielski.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
b.t. – korespondencja do Antony Mott
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
kopia mps., 1 s. luź.; ; 25 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Angielski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1978
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/27
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
sobota, Lipiec 15, 1978
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list