Olga Stande była córką Stanisława Ryszarda Stande działacza robotniczego, członka Komunistycznej Partii Polski, rozstrzelanego w 1937 w ZSRR, z jego pierwszego małżeństwa z Zofią Lillien. [Władysław Broniewski, z którym Stande był zaprzyjaźniony, napisał dla 3-4 letniej Olgi wiersz].
W czasie okupacji Olga mieszkała w Krakowie, ukończyła kurs biurowy: maszynopisanie, stenografia, księgowość, dzięki czemu zdobyła pracę w firmie Herman Briegert, Honig, Wild, Geflügel, w której pracowała od 1 09 1942 do 2 06 1944.W konspiracji działała od 1943 do końca wojny. Związana była z PPS-WRN [Pollska Partia Socjalistyczna-Wolność Równość Niepodlegość]. Prowadziła nasłuch radiowy dla KAR [Krakowska Agencja Radiowa], redagowała, pisała na maszynie matryce i kolportowała pismo "Naprzód", przenosiła bibułę itp.
Po zakończeniu wojny przeniosła się do Łodzi, tam początkowo studiowała pedagogikę specjalną u Heleny Radlińskiej. Aresztowanie przerwało studia [brak konkretów]. Później kończy matematykę,
Pracowała w szkołach średnich w Łodzi m.in. w I Liceum Oglnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. Była autorką podręczników do matematyki.
W 1999 Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Matematycznego nadał Oldze Stande-Armatis tytuł członka honorowego Komitetu Głównego Olimpiady Matematycznej.